
Emil Constantinescu la Timisoara: De ce poporul roman si-a pierdut solidaritatea, de ce atata hotie?
Fostul președinte al României Emil Constantinescu se află la Timișoara, unde participă la evenimentele ce marchează 26 de ani de la Revoluția care a început în orașul de pe Bega. Miercuri după-amiază, prima oprire a fostului șef de stat a fost la Consiliul Județean Timiș.

Timișoara își plânge din nou morții, la 26 de ani de ani de la Revoluția anticomunistă din decembrie 1989. Luna decembrie este rezervată, an de an, unor momente speciale, puse la cale de asociațiile de revoluționari din oraș, împreună cu primăria. Vor fi depuneri de coroane, lumânări aprinse, procesiuni cu torțe, dezbateri, pelerinaje, dar și un marș al eroilor, precum și concerte în Piața Victoriei, locul unde în 1989 s-a strigat Libertate.

Oficialii Primăriei Timișoara au renunțat la monumentul dedicat Revoluției din Decembrie 1989, realizat de sculptorul Luigi Varga, care ar fi trebuit să coste 175.000 de euro. Banii au fost redistribuiți încă de anul trecut, pentru că procedura de achiziție care trebuia organizată s-a dovedit a fi ilegală. Nici la comemorarea a 26 de ani de la Revoluția anticomunistă nu vom avea acest monument.
Azi în Timișoara
Marți puteți merge la mai multe ateliere, la o seară de jocuri sau la un spectacol.
Ştiri din Timiș
Primarul Dominic Fritz anunță că va cere firmei T.T. & Co SOLARIA GRUP – cea cu care primăria a avut și alte probleme de împărțit, chiar dându-i certificate negative – penalizări de 11,6 milioane de lei pentru că nu a terminat lucrările la Cinema Dacia. Contractul pentru reabilitarea cinematografului a fost semnat acum patru ani, cu termen de 12 luni.
1
România
În urma unei anchete a poliției din Warwickshire, opt persoane au primit pedepse cuprinse între 6 luni și 6 ani de închisoare pentru furt. Este vorba despre persoane cu naționalitate românească.
Sănătate
Anestezia este adesea percepută ca fiind un proces riscant, însă medicii de la Spitalul CFR Timișoara explică faptul că, în realitate, doar un număr foarte mic de pacienți se confruntă cu probleme grave.
Mapamond
Lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen, președinta formațiunii Adunarea Națională (RN - Rassemblement National), a fost condamnată luni la o perioadă de ineligibilitate de cinci ani cu executare imediată, ceea ce îi blochează candidatura la alegerile prezidențiale din 2027, la o pedeapsă de patru ani de detenție, dintre care doi executați sub brățară electronică, și la o amendă de 100.000 de euro, pentru deturnare de fonduri, scrie Agerpres.
3
Ştiri din Timiș
La doar o săptămână după incendiul devastator care a cuprins Biserica de lemn din Topla, din curtea Muzeului Satului Bănățean, o mobilizare amplă dă semnalul unui posibil nou început. Monumentul național de clasa A, construit acum aproape 300 de ani, a fost grav avariat, dar nu complet pierdut.
Ştiri din Timiș
Inspectoratul Școlar Județean Timiș implementează mai multe proiecte finanțate din fonduri europene, având ca scop sprijinirea educației timpurii și promovarea incluziunii sociale în județ.
Eveniment
În urma unui control de rutină, polițiștii au oprit un autoturism condus de un tânăr de 22 de ani cu permisul suspendat, însoțit de o tânără de 19 ani care deținea droguri. Șoferul, drogat fiind, avea mașina fără asigurare RCA. Plăcuțele și certificatul de înmatriculare au fost reținute, iar șoferul a fost dus la spital pentru teste și reținut pentru 24 de ore.
1