
O investiție de aproape 600.000 de euro efectuată din fonduri europene ar trebui să fie ca o „mană cerească” pentru firmele din sectorul automotive din partea de vest a țării. Centrul Regional de Competențe și Dezvoltare a Furnizorilor în Sectorul Automotive, din Freidorf, poate specializa pe bandă rulantă oameni care lucrează în acest domeniu.

Timișoara are un incubator de afaceri construit cu fonduri europene, încă din 2014. Centrul IT&C Incuboxx, de pe Calea Circumvalațiunii, a însemnat o investiție de 4 milioane de euro, cea mai mare parte a banilor venind de la Uniunea Europeană. Clădirea este numai bună pentru firmele din domeniul IT&C, dar nu a fost ferită de probleme.

Timișul a fost un adevărat magnet pentru investițiile străine. Din păcate, avântul a fost atât de puternic încât județul pare să devină victimă a propriului succes. Investitorii se plâng că nu mai au oameni cu care să lucreze, au comenzi, doresc extinderea investițiilor existente, dar nu mai găsesc noi angajați. O altă problemă cu care se confruntă este una generală pentru mediul de afaceri, mai precis infrastructura precară a județului, iar aici nu ne referim doar la cea rutieră, care a progresat mult în ultima perioadă, ci și la rețelele de utilități.
Ştiri din Timiș
Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Timișoara anunță că este „activitate susținută” în mai multe puncte ale șantierului drumului de legătură dintre DN 69 și autostrada A1. Lucrările preluate de noul constructor la 20-25% au ajuns acum la 47%, cu mai puțin de jumătate de an până la termenul de finalizare.
Ştiri din Timiș
Primăria Dumbrăvița a publicat pe SEAP licitația pentru construirea noii școli „verzi”, la standarde NZEB+. Valoarea investiției este de peste 7 milioane de euro, cu TVA, banii provenind dintr-o finanțare europeană, câștigată la un apel al Ministerului Educației.
Eveniment
Accident rutier în Moșnița Veche. O fetiță de 4 ani a fost rănită după ce a fost lovită de un autoturism în timp ce circula cu bicicleta, fiind însoţită de tatăl său. Poliția a deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar conducătoarea auto a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ.
Ştiri din Timiș
Lucrările la Stadionul Știința ar putea fi gata înainte de termen. Teoretic, constructorul trebuie să le predea în vara anului viitor, dar, dacă vin și banii în timp util, stadionul ar putea fi gata încă din toamna acestui an.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a raportat un sold neutilizat de 89,04 milioane de lei și un excedent de 29,04 milioane de lei, deci un total de 118,08 milioane de lei. Dintre acestea, însă, 112,45 milioane de lei vor fi folosiți pentru a acoperi golurile de casă din decalajele dintre venituri și cheltuieli. Pentru ce va folosi restul?
1
Ştiri din Timiș
Săptămâna viitoare, de joi până duminică, cărțile vor fi în centrul atenției la o nouă ediție Bookfest, la CRAFT, unde vor fi prezenți zeci de autori și peste 40 de edituri. Tion pune la bătaie șase vouchere pentru cititorii săi!
Târgul Imobiliar
Târgul Imobiliar Timișoara revine pe 5-6 aprilie la Iulius Congress Hall, reunind cei mai importanți jucători din domeniu: dezvoltatori, agenții, bănci, firme de design interior etc.
1