tion.ro Web analytics

Se lucrează de mai bine de un an la fosta clinică de Dermatologie din centrul Timișoarei. Teoretic, pentru că practic e pauză pe șantier încă din iarna anului trecut. S-au găsit vestigii arheologice, dar au fost și probleme cu lemnul din pod, care nu era inclus în proiect. Nici cercetarea arheologică nu e gata, dar reprezentanții primăriei spun că în curând vor fi reluate lucrările.
O parte din vestigiile descoperite în curtea viitorului Centru Cultural Mărășești ar putea fi admirate de timișoreni, după ce Direcția Județeană pentru Cultură Timiș a cerut punerea acestora în valoare. Vorbim despre o stradă otomană „unicat național”, care a fost demontată după documentarea științifică. Primăria decide cum și dacă aceasta va fi pusă în valoare.
Muzeul Cetății sau Muzeul Minorităților? Ideea lui Nicolae Robu sau ideea lui Dominic Fritz? Care credeți că s-ar potrivi mai bine în noul centru cultural la care se lucrează pe strada Mărășești, în locul fostei clinici de dermatologie. Primarul Dominic Fritz spune că nu este timp pentru o idee așa complexă cum e Muzeul Cetății, așa că se merge pe cea a unui muzeu dedicat minorităților din Timișoara.
Șantierul de la Centrul Cultural Mărășești a intrat în pauză. Au trecut la muncă arheologii, care au descoperit în fosta clinică de dermatologie rămășițele unei locuințe destul de mari, o stradă și un grajd. Cercetarea e spre final, iar muncitorii de la Constructim ar trebui să se întoarcă în curând pe șantier.
Primăria Timișoara a predat, marți, amplasamentul pentru amenajarea Centrului Cultural Mărășești, care în doi ani ar trebui să fie punctul zero pe harta culturală a orașului. Jumătate din clădire va găzdui Muzeul Cetății, iar în curtea interioară vor fi patru lifturi panoramice. Costă peste 4 milioane de euro.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 14 decembrie 2025, în Timișoara?
Duminică, 14 decembrie, puteți vizita și participa la evenimente din cadrul Târgurilor de Crăciun din centru și de la Muzeul Satului Bănățean. Mai puteți merge la film, teatru sau la expoziții.

Ştiri din Timiș

Winter Sale la Enigma Plant: susținere echilibrată pentru organism în sezonul rece!
ADVERTORIAL. Perioada de iarnă este una dintre cele mai solicitante pentru organism. Temperaturile scăzute, zilele mai scurte și lipsa expunerii suficiente la soare pot influența nivelul de energie, imunitatea și starea generală de bine. În acest context, suplimentarea corect aleasă devine un sprijin real, mai ales atunci când este adaptată nevoilor specifice sezonului rece.

Ştiri din Timiș

FOTO. Fă bine prin lectură. Cumpără o carte și ajută câinii din adăpost
Happy Tails Timișoara a dat startul unei noi licitații caritabile de cărți, prin care participanții pot sprijini direct câinii aflați în adăpost. Licitația se desfășoară până pe 17 decembrie, ora 23:59, pe pagina de Facebook a organizației, conform regulamentului stabilit de aceștia

Eveniment

VIDEO. Act de cruzime șocant la Giarmata. Un șofer a călcat intenționat un câine cu mașina
Un incident grav și greu de privit a avut loc vineri, pe strada Gării din Giarmata, unde un șofer a călcat un câine intenționat cu mașina. Fapta a fost surprinsă de camerele de supraveghere din zonă, iar dosarul a fost predat Poliției Animalelor din cadrul IPJ Timiș. 30

Ştiri din Timiș

Diplomația prin limbă și cultură, tema unui eveniment special la UVT
Universitatea de Vest din Timișoara a reluat seria de evenimente dedicate diplomației academice sub titlul „Ambasadori în dialog @UVT”, într-un format actualizat, continuând astfel programul „Ambasadori la UVT”.

Mapamond

Tot mai mulți tineri maghiari aleg să studieze în afara Ungariei. România o destinație tot mai atractivă
Tot mai mulți tineri din Ungaria își încep studiile universitare în afara țării. Potrivit unui studiu realizat de Academia Engame, peste 18.000 de tineri maghiari au urmat cursuri la universități din străinătate în anul universitar 2024–2025. Datele provin din seria de cercetări Active Youth Hungary și arată că aproximativ fiecare al nouălea tânăr maghiar alege să studieze peste graniță.

Ştiri din Timiș

O seară de colinde pentru o cauză bună, la Cinema Johnny. Concert dedicat vârstnicilor
Membrii și voluntarii Asociației Generații pentru Generații vă invită săptămâna viitoare la Cinema Johnny, în cartierul Freidorf, la „Serata de Crăciun a Generațiilor”. Pe lângă o seară de colinde și muzică live, tombole și gustări, puteți ajuta cu donații care vor merge către vârstnicii de la Căminul de Bătrâni de pe strada Micul Klein din Timișoara.

Ştiri din Timiș

Banatul, un pas înainte spre titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028
Dosarul de candidatură pentru obținere titlului de „Regiune Gastronomică Europeană 2028” a fost acceptat de forul internațional care coordonează competiția, iar regiunea intră într-o etapă decisivă a procesului de selecție.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici