
La aproape un an de când au studiu de fezabilitate pentru modernizarea Căii Buziașului, reprezentanții Primăriei Timișoara anunță „startul efectiv” al șantierului. Mai e cale lungă până atunci, pentru că trebuie făcută licitația pentru execuție. Iar investiția nu e deloc mică, e nevoie de peste 6 milioane de euro.

Șoferi, anul viitor vă așteaptă haos și pe drumul spre Moșnița Nouă. Primăria Timișoara se pregătește să înceapă un alt mare șantier, pentru extinderea la patru benzi a Căii Buziașului. Licitația începută în august și-a găsit câștigătorul: o firmă din Oradea, care va face SF și PT pentru acest obiectiv.
Nu unul, ci două noi sensuri giratorii sunt în curs de amenajare pe drumul de ieșire din Timișoara spre localitatea Moșnița Nouă, pe Calea Buziașului. Primul, care va fi finalizat în curând, se află la intersecția cu strada Magnoliei, iar celălalt, care trebuie să fie de asemenea gata până la sfârșitul acestei luni, va fi amplasat spre sensul giratoriu de la AEM, acolo unde a fost realizat și un nou drum de legătură între Calea Buziaşului şi strada Siemens.
Eveniment
Un bărbat a fost salvat dintr-un apartament cuprins de flăcări și transportat la spital în stare conștientă. Incendiul a fost lichidat rapid, iar pompierii continuă acțiunile de ventilare și înlăturare a efectelor nocive.
Ştiri din Timiș
Programat inițial pentru perioada 26-27 aprilie, Oxigen Planting Festival va avea loc doar duminică, 27 aprilie. Motivul este declararea doliului național în memoria Papei Francisc în ziua de sâmbătă, 26 aprilie.
România
Republica Moldova și România celebrează, sâmbătă, lansarea construcției primului pod rutier de autostradă peste Prut din ultimele șase decenii – Podul de la Ungheni, printr-un eveniment simbolic intitulat Festivalul „Podul de Flori”, potrivit Agerpres.
Eveniment
Doar o intervenție promptă a Serviciului Poliției Locale Giarmata a prevenit un furt de combustibil. Mai mult, a scos la iveală o rețea de suspecți cu legături în fapte penale grave.
Mapamond
Un atac cu cuțitul a avut loc la un liceu din orașul Nantes, situat în vestul Franței. Un adolescent de 15 ani a ucis un coleg de clasă și a rănit alți trei elevi, înainte de a fi imobilizat de cadrele didactice, potrivit presei franceze.
Ştiri sportive
Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal a decis, joi, ca finala Cupei României 2024-2025 să se desfășoare pe Stadionul „Francisc Neuman" din Arad, relatează Agerpres.
Ştiri sportive
Marius Șumudică va rămâne antrenorul echipei de fotbal FC Rapid București, a anunțat oficial clubul joi, pe Facebook.
Mapamond
Președintele american Donald Trump, care miercuri l-a criticat pe omologul său ucrainean Volodimir Zelenski pentru refuzul de a recunoaște oficial anexarea Crimeei de către Rusia, și-a îndreptat joi criticile către liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, în urma unui atac cu rachete lansat în cursul nopții asupra capitalei ucrainene Kiev, relatează Reuters, citată de Agerpres.
1