Miercuri, 9 aprilie, liderii USR s-au întâlnit în Biroul Politic Național pentru a discuta direcția partidului în vederea alegerilor prezidențiale. În urma discuțiilor, vicepreședinții Dominic Fritz și Ionuț Moșteanu au anunțat că partidul nu o va mai susține pe Elena Lasconi, ci pe independentul Nicușor Dan.
„Realitatea, cum se prezintă astăzi, este că Rusia a reușit cu campania ei de dezinformare să divizeze societatea românească, că suntem într-o criză globală economică și politică fără precedent, cea mai periculoasă criză nu de 35 de ani, ci de 80 de ani. (…) În același timp, vedem că s-ar putea să intre în turul 2 al alegerilor prezidențiale doi candidați care tocmai stau pentru un drum în afara UE, pentru un drum cu Putin și un drum alături de toți corupții României. Bineînțeles că este vorba de domnul Simion și de domnul Ponta. (…)
Am făcut și sondaje. Cel mai recent, unde rezultatele ne-au venit luni seara, arată clar că, din păcate, planul PSD din nou pare să devină realitate. Planul PSD este să aibă un candidat PSD în turul 2, împotriva unui candidat extremist. Sondajele noastre, la fel ca toate sondajele reale, arată clar: dacă astăzi ar fi alegerile, în turul 2 ar fi Victor Ponta și George Simion. Nicușor Dan s-ar clasa pe locul 3, la o mică distanță după Victor Ponta. O spun cu durere, candidata USR Elena Lasconi ar avea un scor de 4-5%.
Noi toți aici suntem recunoscători pentru lupta pe care a dus-o Elena Lasconi, o luptă istorică – este primul candidat din partidul nostru care a accedat în turul 2 – și a reușit să unească în jurul ei și candidaturii sale o bună parte a societății românești, toți cei care își doresc să rămână pe o cale europeană. Din păcate, nu mai suntem în acel context, iar acum pentru noi este foarte clar că nu mai există o cale pentru Elena Lasconi să ajungă în turul 2.
De aceea, astăzi în ședința de biroul național, am decis să convocăm un comitet politic în care să luăm în considerare pericolul real în care este România și să punem pe primul loc responsabilitatea față de această țară, chiar dacă asta pe termen scurt înseamnă o decizie dureroasă pentru partid. La acest comitet politic să votăm susținerea unui independent pentru funcția de președinte al României.
Nu este o decizie pe care am luat-o ușor, este o decizie pe care am luat-o cu doar două voturi împotrivă, dar după, cum vedeți, este o decizie în care noi, liderii partidului, suntem încrezători că se regăsesc nu doar o majoritate a membrilor partidului, ci mai ales o majoritate a tuturor românilor care își doresc să nu aibă un tur 2 între Victor Ponta și George Simion.
Este un moment dificil pentru noi, este un moment dificil și pentru Elena Lasconi, dar noi nu putem să punem pe primul loc orgolii personale sau orgolii de partid, tocmai pentru că suntem într-o situație cu o miză istorică și trebuie răspundem la această miză cu multă responsabilitate”, a declarat Dominic Fritz.
În lipsa Elenei Lasconi, primarul Timișoarei a fost cel care a și prezidat ședința. Anunțând decizia luată în baza sondajelor, Fritz le-a cerut și celor de la PNL și UDMR să îl susțină pe Nicușor Dan, „singurul candidat” care ar putea învinge propunerile „suveraniste” George Simion și Victor Ponta.
„Este un moment complicat pentru fiecare dintre noi, care suntem aici, și mulți ați colegi care sunt acasă , cu care am vorbit mult în ultimele zile. Am înțeles mesajul pe care ni-l transmit oamenii în fiecare zi în stradă. Am văzut și cifrele, care nu arată bine.
În momente ca acestea trebuie să stăm uniți și să facem bine pentru țară. De aceea am intrat în USR, toți cei de aici, ca să facem bine. Acum este bine să oprim binomul Ponta-Simion de a accede în turul 2. Acest lucru este posibil într-un singur scenariu susținându-l pe Nicușor Dan”, a spus Ionuț Moșteanu.
Acesta a spus că USR împărtășește oricum aceleași valori cu Nicușor Dan, de altfel fondator al partidului. În aceste condiții, Elena Laconi ar rămâne și fără acces la bugetul de campanie, iar liderii USR au declarat că vor direcționa donatorii către echipa de campanie a lui Nicușor Dan.
Fritz a mai spus că și-ar fi dorit ca decizia să fie luată împreună cu Elena Lasconi. În aceste condiții, el consideră că ar fi un gest moral ca aceasta să își dea și demisia din fruntea partidului. De fapt, USR va avea două comitete, unul „informal” joi și unul formal programat oricum pe 24 aprilie.
Vă amintim, Lasconi atrăgea atenția în urmă cu o zi, pe un grup intern că „caii troieni” Fritz și Moșteanu urmează să anunțe susținerea lui Nicușor Dan. Ea spunea că cei doi „fac jocurile sistemului”. Se vorbea de sondaje cerute de USR care o plasau pe Lasconi pe locul 5, cu puțin peste 4%.
Pe aceeași temă:
Trimite articolul
XAu PR bun ,,vor sa creeze din lasconi o victima pentru ai atrage mai multi votantii …chiar prinde psihologia inversa la Romani
„Nu ai ce să înțelegi și nici nu e cazul să înțelegi, ăsta e singurul mod de a înțelege. Dacă te apuci să înțelegi, intri în minte și s-a terminat“.
Bravo mein Fuhrer …in sfarsit cineva care gandeste in USR . Leana dute la Muscel ai facut oricum peste masura .
Dacii se hrăneau cu aerul munților și cu fructe de pădure. Atât!”
Lasconi la gunoi
EU ma intreb ce cauta Lastscau acolo
USR e istorie. Este atata tensiune sociala incat daca ni se refuza si Georgescu ca presedinte, o sa iasa urat de tot.
Personal ma astept ca alegerile sa fie anulate din nou sau mai simplu furate cu nerusinare.
Ceea ce va declansa haosul.
” Spune BASTUS cum mi ai spus și mie ” trădătorii și mâncătorii de kk se perpetuează din negura vremurilor restul…….. George Simion președinte, atăăăat!!
dap, uite si inteferenta straina in alegeri, aproape aceiasi actori statali ca si anul trecut (lipsesc americanii de data asta, insa au ramas francezii si nemtii).