tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
România
VIDEO. Cîțu: Din 1 iunie vom începe să revenim la normalitate

VIDEO. Cîțu: Din 1 iunie vom începe să revenim la normalitate

De Amalia Kui
la 5 April 2021 15:08
11 Comentarii

VIDEO. Cîțu: Din 1 iunie vom începe să revenim la normalitate

foto: Facebook/Florin Cîțu
5 April 2021 15:08
Premierul Florin Cîțu a declarat luni, în cadrul unei conferințe de presă, că va anunța constituirea unui comitet interministerial care să asigure revenirea la normalitate a României. Acest lucru se va produce treptat, începând din 1 iunie.
Scris de Amalia Kui - Premierul Florin Cîțu a declarat luni, în cadrul unei conferințe de presă, că va anunța constituirea unui comitet interministerial care să asigure revenirea la normalitate a României. Acest lucru se va produce treptat, începând din 1 iunie.

Trimite articolul

X

În cadrul unei conferințe de presă susținută la Palatul Victoria, luni, 5 aprilie, premierul Florin Cîțu a declarat că va anunța constituirea unui comitet interministerial care să asigure de la 1 iunie revenirea la normalitate a României. Comitetul se va afla sub coordonarea premierului.

Cîțu a mai spus că acest comitet nu numai că va include toate ministerele, ci și că se ia în calcul invitarea unor patronate și sindicate.

„Mă gândesc să includem ca invitați, nu ca membri, asociații și patronate; vom avea discuții cu ei. Avem timp să pregătim redeschiderea […] Când discuți înainte, rezultatele sunt bune. […] Ați văzut că în weekend nu mai avem aglomerări nici pe pârtii, nici în cluburi, lucrurile se rezolvă atunci când programezi. Aveți încredere că vom trece peste această perioadă”, a spus premierul.

În cadrul comitetului, fiecare minister va identifica nevoile din sectorul respectiv, apoi acestea vor fi discutate și se vor lua măsurile necesare.

„Sunt de acord să discutăm cu toată lumea, să vedem cum mergem mai departe după 1 iunie. De aceea avem două luni de zile în care să ne pregătim. Sunt sigur că vom găsi soluția pentru toți operatorii economici”, a adăugat Cîțu.

Trimite articolul

X
Taguri:
1 iunie ,
Florin Cîțu ,
pandemie
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. pai si valul 4, 5 si 6? says:
    April 5, 2021 at 3:56 pm

    De ziua copilului? Normalitate? Ce intelegeti prin normalitate? Ca intindeti ghiarele spre copiii nostri asa de ziua copiilor?
    Sper sa plecati de la guvernare toti pana atunci si sa ne lasati in pace sa ne vedem de viata.
    Eu as vrea sa mai traiesc asa ca voi evita cu orice pret vaccinarea. Eu si familia mea. Dupa 3-4 ani, vom fi desiguri mai putini asa ca nu mai vorbesc acum despre cei peste 1 milion de someri. Problema se va rezolva de la sine in 2022.

    Reply
    • AWK says:
      April 5, 2021 at 4:58 pm

      A intrat frica in ei si acum incearca sa cada la pace cu noi. NU cedam, cerem sa se aplice Proclamatia pentru Libertate de la Piata Universitatii INTEGRAL.

      Reply
      • tibi says:
        April 5, 2021 at 7:48 pm

        nu numai ca nu o sa mai apuce sa guverneze, dar astia merita si puscarie lunga. toti astia care au participat la restrictii.

        Reply
      • john says:
        April 6, 2021 at 6:31 am

        • Ultrași doar cu numele! Șoșoacă a bătut singură mai mulți jandarmi decât toți ultrașii la un loc;
        • Primarii de sector schimbă bordurile cu unele moi, ca să nu-i doară pe jandarmi;
        • Un jandarm se plânge că Șoșoacă i-a furat pulanul și nu știe ce a făcut cu el;
        • Surpriză pentru un protestatar luat cu duba: pe bancheta din spate dormea ministrul Bode;
        • Șoșoacă a învins. Guvernul dă înapoi și lasă șaormăriile deschise și după 22:00;
        • Cele mai multe incidente au fost la Caracal, unde manifestanţii au dat foc la măşti fără să le dea jos de pe faţă;
        • Șoșoacă n-a vrut protest la Victoriei, ea insista ca de la Unirii să se plece spre Dristor-ul de la Tineretului;
        • Piteștenii au scandat „Afară cu ungurii din țară“, convinși că Arafat e ungur;
        • De rușine, suporterii dinamoviști au pretins că sunt suporteri FCSB, că pe ăia nu-i știe nimeni;
        • Ion Rădoi și sindicaliștii de la Metrorex au fost alergați de protestatari, că au venit cu mâna în cur și n-au adus merdenele.Ha,ha,ha…ha!!!!!

        Reply
  2. uie_pnl says:
    April 5, 2021 at 7:30 pm

    cine crede vrajeala asta sa fie sanatos

    Reply
  3. Cineva says:
    April 5, 2021 at 9:59 pm

    Cutule, tu visezi?

    Reply
  4. Alegeri anticipate ,Jos guvernul mafiot al lui Johannis says:
    April 5, 2021 at 10:22 pm

    Anticipate si judecarea guvernului USR+ PNL si UDMR !
    Arestarea de urgenta a familiei Johannis borfasi cu acte si sentinte definitive pentru furt cu acte false si protejati de servicile secrete SRI.
    Un parlament care sa reflecte dorința poporului.
    USR+ PNL UDMR partide de trădători si de borfasi !!!

    Reply
  5. ma lashi? says:
    April 5, 2021 at 11:10 pm

    anul trecut pe vremea asta ascultam aceeasi placa. tot asa prin iunie au redeschis granite, etc. si uite ce departe am ajuns. practic ne-am invartit in jurul cozii un an si o s-o mai facem atata timp cat se castiga averi din teste si masti.

    Reply
  6. Anonim__ says:
    April 6, 2021 at 7:06 am

    Per total, ca un simplu rezumat, lucrurile stau in felul urmator:
    1. Au exagerat cu nivelul de pericol al Sars-Cov-2 (Covid-19 este numele bolii, nu al virusului). Motivele:
    – bazat pe datele de la CDC, de la Influenza mor in medie 91-92 de oameni la fiecare 100.000 de infectati
    – bazat pe estimarea numarului real de infectati data de OMS pe la finele toamnei din 2020, sunt de 20 pina la 25 de ori mai multi infectati decat varianta oficiala ceea ce, la vremea respectiva, ducea numarul de morti la circa 95 la fiecare 100.000 de infectati (estimarea este bazata pe faptul ca foarte multi dintre cei infectati nu au anuntat autoritatile, avand forme usoare sau foarte usoare de Covid-19)
    – singura problema reala vis-a-vis de Sars-Cov-2 vine de la faptul ca este mult mai infectios decat gripa sezoniera, de aici numarul mare de persoane infectate grav intr-un timp scurt
    2, Au creat si mentinut o panica oarba in randul populatiei.
    3. Au incercat in felul asta sa ascunda adevarul legat de cat de praf si pulbere este sistemul medical romanesc (spre exemplu, in Constanta este 1 pat de ATI la fiecare aproximativ 12.500 de locuitori).
    4. Au facut o propaganda continua legat de informarea doar din surse oficiale si au atacat sistematic orice alta sursa sau persoana care nu a fost de aceeasi parere cu cea oficiala.
    5. Nu au demonstrat sub nici o forma atat ca sursele oficiale sunt credibile cat si ca sursele neoficiale nu sunt credibile (per total, s-a exagerat si dezinformat masiv pe ambele parti).
    6. Dupa mai bine de 1 an de restrictii, interdictii, sanctiuni, lockdownuri, s.a.m.d. oamenii au inceput sa cedeze psihic la toata aceasta presiune (spre exemplu, tanarul de la Spitalul Judetean din Timisoara care s-a sinucis si nu este singurul).
    7. Politicienii (impreuna cu cei care sustin aceasta exagerare) si-au dat seama ca incep sa piarda controlul si ca risca sa-l piarda in totalitate pentru ca sunt proteste zilnice in cam toata lumea, doar ca sursele oficiale nu spun nimic de asta iar mass-media le … “trece cu vederea”. Pina si fortele de ordine incep sa cedeze si de astia chiar ca si-au batut joc in ultimul hal.
    8. Daca continua cu toate astea (exagerari, restrictii, etc.) o sa se ajunga la proteste similare celor din decembrie ’89, si nu doar in Romania, si nu peste mult timp.
    9. Daca o sa recunoasca toate cele de mai sus finalitatea va fi cam tot aia.
    10. Mizeaza pe cartea vaccinarii si prin impunerea vaccinarii ca si solutie (oficial: pentru pandemie, real: ca sa isi scape pielea), impunere care o sa vina sub forma discriminarii in favoarea persoanelor vaccinate. In acest caz se vor trezi cu procese in justitie (garantat nu voi fi singurul care-i va actiona in judecata) si cu proteste insa nu la amploarea celor mentionate mai sus.
    11. De asemenea mizeaza pe ideea ca vor relaxa restrictiile gradual ca oamenii sa nu se prinda de poanta ca totul a fost o exagerare. Facand asta in paralel cu impunerea vaccinarii ca si singura solutie de a nu mai suporta in continuare toata mizeria de pina acum, ei spera ca astfel populatia sa fie doar fericita ca, incet – incet, lucrurile se vor reintoarce la normalitate si ca va uita umilintele si bataia de joc pe care a trebuit sa le suporte de mai bine de 1 an. 1 an de viata pe care nu il putem primi inapoi …

    Reply
    • tibi says:
      April 6, 2021 at 11:42 am

      “guvernantii” care cred ca scapa nepedepsiti sunt naivi, daca nu chiar redusi psihic. sponsorii lor sunt urmatorii.

      Reply
  7. rita mica says:
    April 6, 2021 at 9:46 am

    Foarte interesant, dar nu-l mai crede nimeni. Nu a modificat el cefeurile din Brasov ca sa-i treaca partia de schi prin spatele casei parintesti? Nu s-a bagat peste avocatul poporului cand a spus ca spitalele sunt lagare de concentrare unde pacientii sunt legati de pat in pielea goala, sedati, torturati, si arsi de vii? Ce ar mai putea spune penalul si ticalosul asta acum? Ca o sa fie bine? Ca are partie de schi la Predeal? Ca Arafat stie ce face?

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Incursiune emoționantă în poveștile evreilor din Timișoara
    2
    Simonis susține că nu rămânem cu gunoiul pe străzi. La Ghizela ar urma să se producă energie din deșeuri
    3
    VIDEO. S-a deschis DN 69A, noua legătură dintre Timișoara și autostradă. Primele impresii ale șoferilor
    4
    Magia Crăciunului în Iulius Town: decoruri de poveste și momente speciale pentru cei mici
    5
    Timișoara se mobilizează pentru siguranța femeilor: manifestație în Piața Libertății
    6
    Muzeul mumiilor din Ferentillo: locul unde moartea nu a învins timpul
    7
    Loading... Timișoara. Cum participă arhitectura la transformarea orașului
    8
    Podul Turcului de la Parța nu poate fi demolat. CJT ridică altul
    9
    Fii familia de care un copil are nevoie! DGASPC Timiș caută oameni cu suflet mare
    10
    Analiză Eurydice: România, printre țările europene cu cele mai puține măsuri pentru combaterea analfabetismului funcțional

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 14 decembrie 2025, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Winter Sale la Enigma Plant: susținere echilibrată pentru organism în sezonul rece!

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Fă bine prin lectură. Cumpără o carte și ajută câinii din adăpost

    Eveniment

    VIDEO. Act de cruzime șocant la Giarmata. Un șofer a călcat intenționat un câine cu mașina

    Ştiri din Timiș

    Diplomația prin limbă și cultură, tema unui eveniment special la UVT

    Mapamond

    Tot mai mulți tineri maghiari aleg să studieze în afara Ungariei. România o destinație tot mai atractivă

    Ştiri din Timiș

    O seară de colinde pentru o cauză bună, la Cinema Johnny. Concert dedicat vârstnicilor

    Ştiri din Timiș

    Banatul, un pas înainte spre titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028

    România

    Premierul Bolojan, mesaj la final de an. Le mulțumește românilor pentru răbdare și spune că efectele corecțiilor economice se vor vedea în 2026

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 13 decembrie 2025, în Timișoara?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici