tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Cozi kilometrice la vămile din vestul țării

Cozi kilometrice la vămile din vestul țării

De Vlad Popa
la 30 November 2022 12:40 Reactualizat la: 1 December 2022 10:53
15 Comentarii

Cozi kilometrice la vămile din vestul țării

foto: arhivă
30 November 2022 12:40 Reactualizat la: 1 December 2022 10:53
În mini-vacanța prilejuită de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, numeroși bănățeni au decis să facă o escapadă în afara țării. La frontiera cu Ungaria timpul minim de așteptare este de 60 de minute.
Scris de Vlad Popa - În mini-vacanța prilejuită de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, numeroși bănățeni au decis să facă o escapadă în afara țării. La frontiera cu Ungaria timpul minim de așteptare este de 60 de minute.

Trimite articolul

X

Destinațiile preferate, la fel ca în anii trecuți, sunt Budapesta și Viena, unde s-au deschis târgurile de Crăciun. Pe lista destinațiilor se regăsesc și orașe din Germania, de asemenea, preferate în această perioadă pentru târgurile specifice sărbătorilor de iarnă pe care le organizează.

În vămile din vestul țării cu Ungaria sunt cozi kilometrice. Potrivit aplicației Trafic On-line, disponibilă pe pagina de internet Poliției de Frontieră, miercuri, la prânz, în Vama Cenad din Timiș, se așteaptă o oră, iar cei care vor să ajungă în Ungaria pe la punctul de trecere a frontierei Nădlac din județul Arad au de așteptat 150 de minute. Potrivit aplicației, sunt foarte multe autovehicule care vor să plece din țară, însă personalul de la frontiera maghiară este insuficient.

La Vama Turnu din județul Arad, unde de obicei traficul este foarte scăzut, miercuri la amiază timpul de așteptare este de 120 de minute. De asemenea, la punctul de trecere a frontierei Vărșand din județul vecin, timpul se așteptare este de cel puțin 60 de minute.

Reprezentanții Poliției de Frontieră au transmis că în mini-vacanță vor menține permanent legătura cu autoritățile de frontieră din statele vecine, alături de care se efectuează controlul de frontieră, în vederea dispunerii unor măsuri comune, astfel încât controlul să se desfășoare cu operativitate.

„Conducerea Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timișoara a dispus măsuri suplimentare de adaptare atât a misiunilor, cât şi a resurselor umane şi materiale, la specificul fiecărei frontiere, astfel încât să se asigure un control eficient şi operativ în toate punctele deschise traficului internaţional.

În acest sens, s-au dispus o serie de măsuri pentru reducerea timpilor de aşteptare şi asigurarea unui control operativ la frontieră. Pentru fluidizarea traficului, se va suplimenta numărul polițiștilor de frontieră care îşi desfăşoară activitatea la controlul documentelor precum şi echipamentele folosite pentru verificarea documentelor”, a precizat agent șef principal de poliţie Mihaela Leș, purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Timișoara.

Aceasta a mai transmis că, dacă situația o va impune, vor fi suplimentate arterele de control pe sensul de ieşire din ţară sau de intrare, după caz, până la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctelor de trecere a frontierei.

„Recomandăm persoanelor care doresc să petreacă aceste zile în afara graniţelor ţării să utilizeze toate punctele de frontieră deschise în regim internaţional atât la frontiera cu Ungaria cât și la frontiera cu Serbia”, a spus agent șef principal de poliţie Mihaela Leș.

Totodată, participanții la traficul internațional sunt rugați sa verifice aplicaţia Trafic On-line, disponibilă pe pagina de internet a instituţiei, unde timpii de aşteptare sunt actualizaţi în timp real, fapt ce ajută utilizatorul să-şi reconfigureze traseul către un punct de frontieră ce înregistrează valori de trafic scăzute.

În ceea ce privește punctele de trecere a frontierei cu Serbia, nu se înregistrează mai mult de zece minute perioadă de așteptare.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
coada vama ,
frontiera ,
vama
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Wasile says:
    November 30, 2022 at 1:08 pm

    Schengen ? Nu e pentru noi, dar nici nu stim sa ne luptam pt el, suntem discriminati !

    Reply
    • gogu says:
      November 30, 2022 at 3:39 pm

      ue trebuie sa dispara, forma actuala e o mizerie ordinara

      Reply
      • aCID says:
        November 30, 2022 at 5:03 pm

        Sigur, tavariș Gogol Trolansky! Dacă așa ți-au zis de la Kremlin, musai să fie adevărat.

        Reply
        • Anonim says:
          December 3, 2022 at 2:53 pm

          Domnu’ Acid Citric, încă mai speri la viză de America? Convertește-te la Islam și ajungi imediat fără să te mai chinui să postezi aiurea pentru ei!

          Reply
  2. Asta e interesul românilor ptr 1 Decembrie says:
    November 30, 2022 at 1:08 pm

    ATIT DE JOS au adus politicienii atașamentul românilor ptr zilele naționale din țara lor natala. PRABUSIREA INCREDERII IN STAT și guvernanții lor

    Reply
  3. Sicman says:
    November 30, 2022 at 4:29 pm

    Era de așteptat. Asa cum spune romanul: e ziua națională, hai sa merem la unguri sau in oricare alta tara. Bai fraierilor: ia ziceti cum e coada la unguri de ziua lor nationala? va zic io fara sa verific: inexistenta!

    Reply
  4. corial says:
    November 30, 2022 at 9:16 pm

    Am avut “placerea” sa constat realitatea la Cenad: 3 ore de stat la coada! nu atat cat se spune in aplicatie. Atat cat este pe teren.!
    Lasati restul consideratiilor pentru “sufletul vostru”.!

    Reply
    • sicman says:
      December 1, 2022 at 10:04 am

      si? e faina ungaria? hai, datz o palma si ramai acolo. Asa e an de an, nush ce va tot mirati atata. doar nu v-a luat prin surprindere?

      Reply
      • corial says:
        December 1, 2022 at 9:18 pm

        Noroc ca ce ai tu, nu doare! dar nici tratament nu are! Altfel ai alerga urland pe strada. Nu stii sa faci diferenta intre politica unora si a altora si realitatea din teren…..

        Reply
        • gogu says:
          December 5, 2022 at 11:39 am

          realitatea e ca se putea si fara sa stai la coada, adica nu era necesar sa treci granita, adica stateai cuminte acasa

          Reply
  5. tavi says:
    November 30, 2022 at 11:55 pm

    4 ore stat in vama Cenad 10.00-14.00. Prima ora aproape pe loc. Coada de 3km.Nesimțire crasă. Nu stiu care vameși nu aveau chef sa isi facă meseria corect. Le merge prea bine la toti. Fain serviciul la stat indiferent de naționalitate. Poate intram noi in Schengen, iar vameșii in șomaj.

    Reply
  6. Timisoara2020 says:
    December 1, 2022 at 7:22 pm

    Ce Sunt cu aceste informații, la Cenad s a asteptat 3 ore , asta pt ca am fost acolo. Un rahat de țară, suntem slugile lor . Eu nu as mai apara niciun interes UE ci as trage la maxim ca si Polonia, Ungaria de țara lor ,nu slugi ca si noi.

    Reply
  7. SKbjull says:
    December 1, 2022 at 11:58 pm

    Spre Maramureș sau Bucovina nu erau cozi. Doar zic.

    Reply
    • TimisoareanFericit says:
      December 2, 2022 at 5:06 pm

      Prefer Ungaria. Am cautat initialsa rezerv ceva la Oradea. Absolut toate incercarile au rezultat in preturi cu cel putin 20% mai mari decat la Budapesta. De aici si cozile. In plus, pana ajungi din Tm in Bucovina trece concediul.

      Reply
  8. Cetatean says:
    December 5, 2022 at 12:56 pm

    Pentru a ajunge la Szeged am folosit vama Lunga si nu am stat in vama decat 15minute!!

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    Incursiune emoționantă în poveștile evreilor din Timișoara
    2
    Simonis susține că nu rămânem cu gunoiul pe străzi. La Ghizela ar urma să se producă energie din deșeuri
    3
    VIDEO. S-a deschis DN 69A, noua legătură dintre Timișoara și autostradă. Primele impresii ale șoferilor
    4
    Magia Crăciunului în Iulius Town: decoruri de poveste și momente speciale pentru cei mici
    5
    Timișoara se mobilizează pentru siguranța femeilor: manifestație în Piața Libertății
    6
    Muzeul mumiilor din Ferentillo: locul unde moartea nu a învins timpul
    7
    Loading... Timișoara. Cum participă arhitectura la transformarea orașului
    8
    Podul Turcului de la Parța nu poate fi demolat. CJT ridică altul
    9
    Fii familia de care un copil are nevoie! DGASPC Timiș caută oameni cu suflet mare
    10
    Analiză Eurydice: România, printre țările europene cu cele mai puține măsuri pentru combaterea analfabetismului funcțional

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 14 decembrie 2025, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Winter Sale la Enigma Plant: susținere echilibrată pentru organism în sezonul rece!

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Fă bine prin lectură. Cumpără o carte și ajută câinii din adăpost

    Eveniment

    VIDEO. Act de cruzime șocant la Giarmata. Un șofer a călcat intenționat un câine cu mașina

    Ştiri din Timiș

    Diplomația prin limbă și cultură, tema unui eveniment special la UVT

    Mapamond

    Tot mai mulți tineri maghiari aleg să studieze în afara Ungariei. România o destinație tot mai atractivă

    Ştiri din Timiș

    O seară de colinde pentru o cauză bună, la Cinema Johnny. Concert dedicat vârstnicilor

    Ştiri din Timiș

    Banatul, un pas înainte spre titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028

    România

    Premierul Bolojan, mesaj la final de an. Le mulțumește românilor pentru răbdare și spune că efectele corecțiilor economice se vor vedea în 2026

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 13 decembrie 2025, în Timișoara?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici